Zlato (oz) / USD
2 344,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar mírně oslabuje, investoři čekají na zprávy o inflaci z řady zemí

Americký dolar oslabuje a má nakročeno k první měsíční ztrátě v letošním roce. Investoři se nyní soustředí na údaje o inflaci ve Spojených státech, Evropě a Japonsku, podle kterých se bude řídit výhled vývoje globálních úrokových sazeb. Objem obchodování je nízký kvůli státnímu svátku v Británii a USA.

dolar, graf
Dolar se propadl poté, co statistika ukázala zpomalení růstu spotřebitelských cen v dubnu. Potvrzení tohoto trendu by americkou měnu mohlo stáhnout ještě níže. Foto: iStock

Kolem 18:00 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,1 procenta na 104,57 bodu. Euro vůči dolaru posilovalo o 0,1 procenta na 1,0862 USD. Dolar k jenu oslaboval o 0,1 procenta na 156,87 JPY. Euro vůči jenu nepatrně rostlo na 170,35 JPY.

Euro téměř nereagovalo na průzkum, který ukázal, že podnikatelská důvěra v Německu se v květnu zhoršila. Analytici přitom čekali její zlepšení.

Trhy se nyní zaměří na středeční údaje o německé inflaci a páteční údaje o vývoji inflace v eurozóně. Investoři budou hlavně sledovat, zda data potvrdí očekávané snížení úrokových sazeb v eurozóně příští týden. Hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Philip Lane řekl, že tempo, jakým bude centrální banka snižovat sazby, bude záviset na síle očištěné inflace.

V pátek pak budou zveřejněné údaje o indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) v USA, který je preferovaným ukazatelem inflace pro centrální banku USA (Fed). Očekává se, že meziměsíčně zůstane beze změny.

Dolar se propadl poté, co statistika ukázala zpomalení růstu spotřebitelských cen v dubnu. Potvrzení tohoto trendu by americkou měnu mohlo stáhnout ještě níže. Celkově však platí, že inflace zůstává nad dvouprocentním cílem Fedu.

Japonský jen by tento měsíc mohl vykázat svůj první měsíční růst v letošním roce díky předpokládané intervenci japonských úřadů ke konci dubna a na začátku května. V pátek budou také zveřejněné údaje o inflaci v Tokiu. Páteční zpráva japonského ministerstva financí by rovněž měla odhalit rozsah japonských intervencí, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika