Zlato (oz) / USD
2 411,67
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar klesá, trh čeká na vývoj obchodních jednání a na zápis Fedu

Dolar na začátku nového týdne mírně oslabil. Investoři se nechtějí pouštět do větších obchodů a devizový trh čeká na to, jak se bude dál vyvíjet obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Obchodníci chtějí také vědět, co si americká centrální banka (Fed) myslí o dalším vývoji úroků.

Dolar oslabil, ale investoři čekají, jak se bude dál vyvíjet obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 17:45 SELČ odepisoval 0,1 procenta na 97,90 bodu. Dolar k euru ztrácel 0,1 procenta na 1,1174 USD, zatímco k japonskému jenu zůstal dolar téměř beze změny na 109,98 JPY. Euro vůči jenu přidávalo 0,1 procenta na 122,87 JPY.

Čína včera obvinila Spojené státy, že mají v obchodních jednáních přemrštěné požadavky. To jen podtrhuje propast mezi oběma stranami ve chvíli, kdy nejnovější kroky Washingtonu vůči čínské technologické firmě Huawei začaly mít negativní vliv na globální technologický sektor. Huawei je na americké černé listině, což mu výrazně ztěžuje obchody s americkými společnostmi.

Čekání na Fed

Investoři očekávali projev šéfa Fedu Jeroma Powella, který by mohl naznačit, co dále zamýšlí s úrokovými sazbami a jaký dopad může mít obchodní napětí na ekonomiku USA. Ve středu Fed zveřejní zápis z posledního zasedání svého měnového výboru, který by měl ukázat, co bankéře přimělo na začátku tohoto měsíce k přijetí neutrálního postoje.

Fed se 1. května rozhodl úrokové sazby neměnit a naznačil, že nemá chuť je měnit ani v nejbližší době. Mezitím však eskalovalo obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem, což vrhá stín na ekonomický růst a podporuje očekávání, že centrální banka bude muset v příštích měsících úrokové sazby snížit, uvedla agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika