Zlato (oz) / USD
1 935,96
0,81 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar klesá po nepříznivých údajích o trhu práce v USA

Americký dolar po nepříznivých údajích o trhu práce ve Spojených státech oslaboval. Euro si vůči dolaru kolem 18:45 SELČ připisovalo zhruba 0,3 procenta na 1,0850 USD.

dolar
Americký dolar po nepříznivých údajích o trhu práce ve Spojených státech oslaboval. Foto: iStock

Americké ministerstvo práce oznámilo, že nabídka volných pracovních míst v zemi v červenci klesla o 338 000 na 8,827 milionu. Dostala se tak na nejnižší úroveň od března 2021, uvedla agentura Reuters.

Podle analytika Bena Jefferyho ze společnosti BMO Capital Markets je pokles důsledkem „čím dál zřetelnějšího zpožděného dopadu vyšších úrokových sazeb“. Dolar přitom v poslední době podporovalo očekávání, že odolnost americké ekonomiky vůči vyšším úrokům by mohla americkou centrální banku (Fed) přimět k dalšímu zpřísnění měnové politiky.

Fed loni zahájil zvyšování úroků ve snaze dostat pod kontrolu inflaci. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týden uvedl, že ke zkrocení inflace bude možná zapotřebí další zvýšení úroků, ale zároveň řekl, že centrální banka bude při svém rozhodování postupovat opatrně.

Investoři nyní čekají na zprávu o srpnovém vývoji tvorby pracovních míst a míry nezaměstnanosti v USA, kterou americká vláda zveřejní v pátek. Pozornost se upírá i ke zprávě o srpnovém vývoji inflace v eurozóně, kterou ve čtvrtek zveřejní statistický úřad Eurostat.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika