Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar klesá, na trh se po zprávě o pracovním trhu v USA vrátila chuť riskovat

Dolar oslabuje. Na trh se po páteční statistice o červencovém vývoji amerického pracovního trhu vrátila chuť riskovat. Investoři čekají na středeční zprávu o inflaci v USA, která by měla napovědět, jak bude při zvyšování úrokových sazeb postupovat americká centrální banka (Fed).

dolar

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 17:30 SELČ vykazoval pokles o 0,4 procenta na 106,16 bodu. Foto: iStock

Euro vůči dolaru ve stejnou dobu stoupalo o 0,4 procenta a pohybovalo se kolem 1,0219 USD. Dolar k japonskému jenu odepisoval 0,3 procenta na 134,63 jenu, euro vůči jenu posilovalo o 0,1 procenta a pohybovalo se kolem 137,58 jenu.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci klesla o desetinu bodu na 3,5 procenta, a vrátila se tak na úroveň před pandemií covidu-19. Ekonomika vytvořila asi 528 000 nových pracovních míst, což je více než v červnu a více než dvojnásobek proti očekávání analytiků.

Nejnovější statistika o vývoji amerického trhu práce je zatím nejvýraznějším důkazem toho, že americké hospodářství se v posledním čtvrtletí nedostalo do recese, jak se kvůli poklesu hrubého domácího produktu (HDP) předpokládalo. Optimistická nálada se přenesla i do včerejšího dne a světové akciové trhy posilují.

Analytici mají za to, že americká centrální banka (Fed) na tuto statistiku zareaguje dalším zvýšením základní úrokové sazby. Obchodníci odhadují, že Fed s pravděpodobností 69 procent na svém zářijovém zasedání zvýší sazby o 0,75 procentního bodu, vyplývá z dat společnosti Refinitiv.

Trhy s napětím očekávají údaje o inflaci ve Spojených státech za červenec, které budou zveřejněny ve středu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters odhadují, že se meziroční inflace v červenci zmírnila na 8,7 procenta z červnových 9,1 procenta.

(ČTK)