Zlato (oz) / USD
1 925,34
0,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar k euru stagnuje, k japonskému jenu se dostal na devítiměsíční maximum

Euro se vůči americkému dolaru na devizových trzích drží bez výraznějších změn, nachází se tak mírně nad 1,08 USD. Vůči japonskému jenu se dolar vyšplhal na devítiměsíční maximum v blízkosti 147 jenů, později však o své zisky přišel, ukazují data z trhů.

dolar
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se držel rovněž bez větších změn a pohyboval se blízko 104 bodů. Foto: iStock

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell v pátek ponechal otevřenou možnost dalšího zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, zatímco guvernér japonské centrální banky Kazuo Ueda o víkendu uvedl, že jeho instituce hodlá ponechat nynější přístup k měnové politice beze změny.

Dolar se vůči jenu podle údajů agentury Bloomberg vyšplhal až na 146,74 jenu. Později sestoupil zpět ke 146,40 jenu, což je do těsné blízkosti pátečního závěru.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se držel rovněž bez větších změn a pohyboval se blízko 104 bodů. V pátek se index vyšplhal až na 104,44 bodu, nejvyšší úroveň od začátku června, uvedla agentura Reuters.

Powell v pátek uvedl, že Fed možná bude muset přikročit k dalšímu zvyšování úroků, aby dostal pod kontrolu inflaci, která se stále nachází na příliš vysoké úrovni. Zároveň ale slíbil, že centrální banka bude při svém rozhodování postupovat opatrně.

Investoři nyní čekají na nová ekonomická data, například na čtvrteční údaje o srpnové inflaci v eurozóně a na páteční zprávu o srpnovém vývoji trhu práce v USA.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika