Zlato (oz) / USD
2 032,92
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar i euro prudce klesají vůči japonskému jenu

Dolar i euro prudce oslabují vůči japonskému jenu, který těží ze známek, že se blíží konec mimořádně uvolněné měnové politiky v Japonsku. Kolem 18:00 SEČ dolar vůči jenu ztrácel zhruba 2,2 procenta na 144,10 JPY a euro k jenu vykazovalo téměř dvouprocentní pokles na 155,55 JPY. Vůči dolaru si jednotná evropská měna připisovala zhruba čtvrt procenta a nacházela se mírně pod 1,08 USD.

Jen těží ze známek, že se blíží konec mimořádně uvolněné měnové politiky v Japonsku. Foto: iStock

Guvernér japonské centrální banky Kazuo Ueda uvedl, že řízení měnové politiky v Japonsku bude od konce roku obtížnější. Finanční trhy si jeho slova vyložily jako signál, že se blíží změna měnové politiky japonské centrální banky. Ta v současnosti drží krátkodobé úrokové sazby v záporném pásmu.

„Panuje velká shoda ohledně toho, že rok 2024 bude rokem, který přinese konec záporných úrokových sazeb (v Japonsku),“ uvedl podle agentury Reuters analytik Michael Brown ze společnosti TraderX.

Investoři sledují rovněž vývoj kolem ostatních předních centrálních bank. Evropská centrální banka (ECB) i americká centrální banka (Fed) budou o nastavení měnové politiky rozhodovat příští týden. Finanční trhy očekávají, že obě banky prozatím ponechají úrokové sazby beze změny. Zároveň však předpokládají, že příští rok začnou úroky snižovat.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika