Zlato (oz) / USD
2 024,17
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar dnes posiluje ke koši měn, méně investorů čeká snížení úroků v březnu

Americký dolar posiluje a ke koši měn stoupl až na nejvyšší hodnotu za šest týdnů. Dolar nadále těží z poklesu očekávání, že centrální banka USA (Fed) na svém březnovém zasedání sníží úrokové sazby. Japonský jen ztrácí, protože měnový výbor japonské centrální banky (BOJ) ponechal v platnosti svoji mimořádně uvolněnou měnovou politiku a naznačil, že v dubnu by mohl ukončit negativní úrokové sazby.

dolar
Americký dolar posiluje a ke koši měn stoupl až na nejvyšší hodnotu za šest týdnů. Foto: iStock

Kolem 19:00 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,4 procenta na 103,76 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o 0,5 procenta na 1,0834 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,4 procenta na 148,59 JPY. Euro vůči jenu ztrácelo 0,1 procenta a obchodovalo se za 160,94 JPY.

„Podrobnosti z komunikace BOJ ukazují, že se stále více smiřují s myšlenkou, že inflace je na cestě k jejich cíli,“ uvedl stratég banky UBS Vassili Serebriakov. „Posílilo to očekávání normalizace politiky v dubnu. Není však tolik jasné, zda by to byla pro jen významná událost, protože se to všeobecně očekává,“ dodal.

Jen je citlivý na rozdíl v úrokových sazbách mezi Japonskem a ostatními zeměmi. Letos již ztratil vůči dolaru téměř pět procent, protože trhy snížily sázky na brzký pokles úroků v USA.

Guvernér BOJ Kazuo Ueda naznačil, že banka na březnovém nebo dubnovém zasedání zvýší krátkodobé úrokové sazby, aby nebyly záporné. To však mnoho ekonomů očekává. Uvedl také, že se zdá pravděpodobnější, že se Japonsku podaří udržitelně dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle banky.

Obchodníci nyní dávají pravděpodobnost 40 procent tomu, že Fed sníží v březnu úrokové sazby. Před dvěma týdny činila podle nich tato pravděpodobnost až 80 procent. Nyní také sázejí na to, že Fed letos přistoupí ke snížení úroků o čtvrt procentního bodu pětkrát, před dvěma týdny počítali se šesti sníženími.

Investoři také hodnotí průzkum bank eurozóny, který měl ukázat, do jaké míry se zpřísnění měnové politiky přeneslo na ekonomiku. Průzkum zjistil, že banky v posledním loňském čtvrtletí dále zpřísňovaly podmínky pro poskytování úvěrů, ale učinilo tak méně bank než v předchozích dvou letech.

Tento čtvrtek zasedá měnový výbor Evropské centrální banky (ECB). Neočekává se žádná změna úrokových sazeb. Investoři ale budou pečlivě sledovat, co řekne ECB k výhledu dalšího vývoje úroků, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika