Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deutsche Bank vypadla z celoevropského burzovního indexu

Deutsche Bank vypadla kvůli dramatickému poklesu kurzu svých akcií z burzovního indexu EuroStoxx 50. Vyplývá to z dokumentů, které včera zveřejnila německá Deutsche Börse. Akcie největší německé banky letos odepsaly již téměř 38 procent.

Pro Deutsche Bank znamená vyřazení z indexu nejen ztrátu prestiže. Odrazí se totiž také dále na kurzu jejích akcií. Foto: iStock

V indexu EuroStoxx 50 je zahrnuto 50 nejhodnotnějších firem eurozóny obchodovaných na burze. Z německých jsou to například softwarová firma SAP, průmyslová skupina Siemens, automobilka Daimler nebo pojišťovna Allianz. Dále francouzský ropný koncern Total či výrobce letecké techniky Airbus.

Deutsche Börse složení indexu pravidelně přehodnocuje. Využívá k tomu obchodní údaje, na jejichž základě měří tržní hodnotu a objem obchodování jednotlivých titulů. Deutsche Bank bude vyřazena, protože její tržní hodnota se po třech letech ztrát snížila na 20 miliard eur, což pro ponechání v indexu již nestačilo. Tento krok se proto očekával.

Pro Deutsche Bank znamená vyřazení z indexu nejen ztrátu prestiže. Odrazí se totiž také dále na kurzu jejích akcií, protože se jich budou zbavovat i četné investiční fondy, které vývoj indexu EuroStoxx 50 kopírují, připomíná agentura DPA.

Deutsche Bank již uvedla, že na její firemní strategii, jejímž cílem je větší ziskovost, se nic nemění. Vyšší zisk podle jejího vyjádření burzovní hodnotu firmy nakonec znovu pozvedne.

K 24. září opustí index EuroStoxx 50 rovněž německý energetický koncern E.ON, který působí i v České republice. Ve středu se očekává, že Deutsche Börse oznámí vyřazení druhé největší německé soukromé banky Commerzbank z německého burzovního indexu DAX. I tomuto finančnímu ústavu klesá tržní kapitalizace a s jeho akciemi se na burze méně obchoduje.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika