Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Der Spiegel: Berlín sníží výhled růstu ekonomiky na polovinu

Německá vláda zřejmě sníží výhled letošního růstu ekonomiky na polovinu. Kvůli slabšímu vývozu v souvislosti s napětím v mezinárodním obchodu by hospodářství mělo vykázat růst o 0,5 procenta, zatímco dříve Berlín počítal s jednoprocentním růstem. Nový výhled vývoje největší evropské ekonomiky má být zveřejněn příští týden ve středu a je možné, že ještě dozná menších změn, napsal včera německý týdeník Der Spiegel.

Německé hospodářství ohrožují rizika pramenící ze zpomalování světové ekonomiky, obchodních sporů ve světě a hrozba brexitu. Foto: Pixabay

V příštím roce by se podle předpokladů vlády měl hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšit o 1,5 procenta. Z části se o to zaslouží faktory plynoucí z pozitivního kalendáře, neboť čtyři státní svátky připadnou na víkendové dny.

Výbor ekonomických poradců německé vlády už minulý měsíc snížil odhad letošního růstu ekonomiky na 0,8 procenta z dříve předpovídaného tempa 1,5 procenta.

Přední německé ekonomické instituty minulý týden podstatně snížily společný odhad letošního růstu ekonomiky na 0,8 procenta z 1,9 procenta, s kterým počítaly ještě loni na podzim. Nová data z tohoto týdne potvrdila, že německý vývoz i dovoz v únoru klesly více, než se očekávalo.

Německé hospodářství ohrožují rizika pramenící ze zpomalování světové ekonomiky, obchodních sporů ve světě a hrozby, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody. Zpracovatelský sektor Německa je v recesi, neboť vývozci se potýkají se slabší poptávkou, upozorňuje agentura Reuters. Exportně orientovaná německá ekonomika loni vykázala nejslabší růst za pět let.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika