Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deficit běžného účtu USA byl ve druhém kvartálu nejvyšší za 8 let

Deficit běžného účtu platební bilance Spojených států ve druhém čtvrtletí vzrostl o 8,5 procenta na 123,1 miliardy dolarů (zhruba 2,7 bilionu Kč). Dostal se tak na nejvyšší úroveň za více než osm let. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva obchodu.

Ilustrační foto: iStock

Schodek byl vyšší, než očekávali analytici. Ti jeho hodnotu podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 115,1 miliardy dolarů. K nárůstu deficitu ze 113,5 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí podle agentury AP přispěl nižší příliv peněz z pokut vyměřených zahraničním podnikům.

Platební bilance zaznamenává všechny ekonomické transakce mezi subjekty daného státu a zahraničními subjekty. Je základním ukazatelem vnější ekonomické rovnováhy země. Její běžný účet zahrnuje například bilanci zahraničního obchodu či příjmy a výdaje související se zahraničními investicemi.

Americký prezident Donald Trump nyní slibuje snížení obchodního deficitu Spojených států. Za vysokým schodkem podle něj stojí nevýhodné obchodní dohody a nekalé obchodní praktiky Číny i dalších zemí, napsala agentura AP.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika