Zlato (oz) / USD
1 993,69
2,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

De Beers výrazně zvýšil ceny diamantů, podle zdrojů Bloombergu asi o osm procent

Firma těží z vysoké poptávky po nebroušených kamenech, uvedla dnes agentura Bloomberg. Firma podle jejich zdrojů ceny zvýšila při svém letošním prvním prodeji zhruba o osm procent. Největší nárůst se týká menších a levnějších kamenů. Mluvčí firmy, která patří těžařskému gigantu Anglo American, odmítl věc komentovat.

Největší světový producent diamantů, nadnárodní společnost De Beers, přistoupil k nejvýraznějšímu zvýšení cen diamantů za několik let. Foto: iStock

Diamantový průmysl byl jedním z překvapivých vítězů v době, kdy se světová ekonomika začala vzpamatovat z prvních dopadů pandemie covidu-19. Očekává se, že poptávka spotřebitelů po diamantových špercích v loňském roce silně vzrostla, zatímco nabídka zůstala omezená.

Společnost De Beers zvyšovala ceny surových diamantů po většinu loňského roku. Snažila se zotavit z prvního roku pandemie, kdy se aktivita v tomto odvětví téměř zastavila. Většina z tohoto zvýšení cen se ale zaměřovala na větší a dražší diamanty, zatímco nyní se zvyšuje cen soustředí na levnější kameny.

Při prodeji v Botswaně společnosti De Beers zvýšila cenu větších kamenů asi o pět procent, uvedly zdroje Bloombergu. U některých menších surových diamantů podle nich cena vzrostla až o pětinu.

Menší diamanty, které používají v levnějších špercích prodávaných například v řetězci diskontních obchodů Walmart, několik let potýkaly s nadměrnou nabídkou. Ke konci loňského roku se však jeho cena výrazně zlepšila, když se nabídka omezila a kvalitnější zboží zdražilo.

To vedlo k nákupní horečce na sekundárním trhu, kde akreditovaní odběratelé těžařů De Beers a firmy Alrosa prodávají drahokamy dalším výrobcům. To podnítilo společnost De Beers, aby zvýšila zvýšením vlastních cen.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika