Zlato (oz) / USD
1 291,63
0,11 %
Zlato (oz) / CZK
28 152,22
0,04 %
EUR / USD
1,18
0,11 %
USD / CZK
21,80
0,06 %
Světová ekonomika
Dánsko po 183 letech bez dluhu v cizích měnách

Dánsko koncem března zaplatilo svou poslední devizovou půjčku v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a po 183 letech se tak zbavilo jakýchkoli závazků v cizích měnách. Data z dánské centrální banky ukazují, že v poslední době vláda splatila všechny své devizové úvěry a její zadlužení v cizích měnách je nyní menší než půl procenta HDP, což se naposledy přihodilo v roce 1894. Tehdy Dánsko doplatilo svůj zahraniční dluh z roku 1757, kdy si vzalo úvěr v hodnotě půl milionu rigsdalerů z Německa a Nizozemska.

Dánsko se po 183 letech zbavilo jakýchkoli závazků v cizích měnách. Ilustrační foto: Pavel Lukeš

To ovšem neznamená, že Dánsko je zcela prosto státního dluhu. Vládě se však podařilo to, že téměř veškeré zadlužení je denominováno v dánské koruně. Celkový poměr dánského dluhu k HDP ve výši 38 procent je jedním z nejnižších mezi významnými evropskými ekonomikami. Centrální banka předpokládá, že v roce 2018 zadlužení země poklesne na asi 36 procent.

„Již není potřeba, aby si vláda vydávala dluhopisy v cizích měnách. A půjčky, které má, budou postupně spláceny,“ uvedla dánská centrální banka. Ze statistiky Danske Nationalbank vyplývá, že naposledy zadlužení Dánska v cizích měnách stouplo po finanční krizi v roce 2008.

Podle anglického deníku The Financial Times se Dánsko dluhu v cizích měnách zbavilo masivními měnovými intervencemi posledních let. Obrovské množství devizových rezerv mělo udržet na uzdě dánskou korunu, aby neposilovala vůči euru. Díky tomu se podařilo dluhy státu v cizích měnách zlikvidovat.

Podobně postupuje i centrální banka ve Švédsku s cílem udržet svou měnu dole. „Od příštího roku bude usilovat o to, aby snížila své devizové rezervy v objemu 250 bilionů švédských korun. To bude v příštích letech znamenat výrazně nižší počet emisí švédských státních dluhopisů v cizích měnách,“ citují Financial Times Matse Hydena ze stockholmské Nordea Bank.

(rek)