Zlato (oz) / USD
2 324,78
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Coface: Světový růst ekonomiky by měl příští rok klesnout pod dvě procenta

Světový růst ekonomiky by měl příští rok klesnout pod dvě procenta, odhadla světová úvěrová pojišťovna Coface, která revidovala směrem dolů své prognózy růstu HDP a hodnocení jednotlivých zemí a sektorů. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy Coface Barometr. Světový růst byl pod dvěma procenty už v letech 2001, 2008, 2009 a 2020.

světová ekonomika
Světový růst ekonomiky by měl příští rok klesnout pod dvě procenta. Foto: iStock

Důvodem je naplnění většiny rizik, před nimiž Coface už dříve varovala, tedy energetická krize v Evropě, přetrvávající inflace a agresivní zpřísňování měnové politiky. „V krátkodobém horizontu se světová ekonomika dostává do stagflace, kdy dochází k souběhu dvou faktorů, zastavení růstu a rychlému růstu cen. Možnost globální recese se tak stává stále jistější,“ uvedl generální ředitel pojišťovny Coface pro ČR a Slovensko Ján Čarný.

Po 19 snížených odhadech ve druhém čtvrtletí Coface ve třetím kvartále revidovala směrem dolů hodnocení osmi zemí, včetně Itálie, Dánska, Švýcarska, Egypta a Chile. Snížení 49 odvětvových hodnocení ukazuje na zřetelné zhoršení podmínek v odvětvích citlivých na hospodářský cyklus, jako jsou stavebnictví, kovovýroba a dřevozpracující průmysl.

„Ve střední a východní Evropě snížil Coface rizikový rating ze středního na vysoký pro zemědělství, energetiku, papírenský průmysl a maloobchod,“ upozornil Čarný. V Česku si s výjimkou energetiky, které Coface snížila rating už v minulém období, pohoršilo zemědělství, papírenství a maloobchod.

Pokud jde o celou českou ekonomiku, ponechal Coface rating A4 , tedy přiměřené riziko. Na něj si pohoršila ve druhém čtvrtletí ze stupně A3 (vyhovující riziko), a to vinou dramaticky rostoucí inflace a váhy velmi zranitelného automobilového sektoru v české ekonomice.

Prognózy růstu byly revidovány směrem dolů pro všechny světové regiony. Nicméně v Evropě je situace obzvláště hrozivá. Po úplném uzavření plynovodu Nord Stream na začátku září se energetická krize vyvolaná ruskou invazí na Ukrajinu prohlubuje.

„Starý kontinent se proto připravuje na ‚vnucené‘ vystřízlivění, neboť EU se konečně dohodla na plánu snížení spotřeby plynu, zatímco některá průmyslová odvětví oznámila, že omezí výrobu, aby se vyrovnala s prudce rostoucími náklady na energie. Zdá se nevyhnutelné, že Evropa bude muset omezit spotřebu energie, zejména zemního plynu a elektřiny. V čele této krize bude stát Německo, přední průmyslová velmoc na kontinentu,“ uvedl Čarný.

V důsledku toho se většina změn v hodnocení rizikovosti zemí týká ve třetím čtvrtletí právě evropských ekonomik. Coface pokračuje v dalších snížených hodnoceních, jde například o Dánsko, Švýcarsko či Lucembursko. Pouze Norsko, které je producentem zemního plynu, má i nadále nejlepší hodnocení rizika.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika