Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Coalition: Výnosy předních investičních bank byli loni rekordní

Výnosy 12 největších investičních bank v loňském roce stouply o rekordních 28 procent na 194 miliard USD 4,3 bilionu Kč). Uvedla to dnes výzkumná společnost Coalition Greenwich. Celkové výnosy bank byly pak nejvyšší za deset let, kdy Coalition začala tyto údaje sleduje. K růstu pomohl zájem o vstup na burzu ze strany firem specializovaných na akvizice (SPAC) a také vysoký objem obchodování na trzích.

Celkové výnosy bank byly pak nejvyšší za deset let, kdy Coalition začala tyto údaje sleduje. Foto: iStock

Firmy SPAC loni získaly na burze rekordních 82 miliard USD. Tento trend by měl v letošním roce nabrat na rychlosti, což znamená další zvýšení výnosů bank z poplatků za organizování těchto obchodů.

Výnosy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami se meziročně zvýšily o 41 procent. Výnosy z obchodů s komoditami byly rekordní, neboť investoři hledali bezpečné investice v drahých kovech. Ve druhé polovině roku pak výrazně vzrostly ceny ropy.

Výnosy se sice zvýšily, počet pracovních míst se však podle Coalition meziročně snížil o jedno procento na 48 700. Banky totiž kvůli slabší poptávce snižovaly počet pracovních míst tam, kde se obchoduje s některými typy derivátů.

Společnost Coalition sleduje výkony finančních ústavů Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan, Morgan Stanley, Société Générale a UBS.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika