Zlato (oz) / USD
1 925,61
0,36 %
Jistota ve vlastních rukou
0

CNN: američtí voliči Bidenovi vyčítají inflaci a stav hospodářství

Čím dál méně Američanů si myslí, že si Joe Biden vede v Bílém domě dobře. Jeho počínání v úřadu schvalovalo v červenci 38 procent Američanů, což je nejméně od března loňského roku, uvedl průzkum agentury SSRS pro stanici CNN. Opačného názoru pak bylo 62 procent respondentů, což je nejvyšší údaj od zahájení tohoto šetření.

Joe Biden
Američané prezidentovi vyčítají, jak se staví k ekonomickým problémům a inflaci. Foto: Wikimedia

Průzkum pro stanici CNN potvrdil zjištění předchozích sondáží, že Bidenova obliba klesá i u demokratických voličů. V dubnu si 86 procent z nich myslelo, že si prezident počíná v úřadě dobře, v červenci to bylo o třináct procentních bodů méně. Bidenova obliba neroste ani mezi voliči Republikánské strany či nezávislých kandidátů. Bidenovi klesá podpora i u některých skupin, které tradičně volí demokraty. Mezi Afroameričany a Hispánci se podpora prezidentovi od jara snížila o devět procentních bodů na 45 procent.

Zvyšuje se také podíl respondentů, kteří si myslí, že situace v USA je špatná. Tohoto názoru bylo bezmála osm respondentů z deseti, což je nejvíce od příchodu Bidena do Bílého domu. Zhruba stejný podíl respondentů sdílí názor, že se Spojeným státům vede špatně z hlediska hospodářství. Do čela obav, které mají Američané, se dostal růst životních nákladů, kterého se obávají tři čtvrtiny respondentů.

Ekonomika je oblastí, kde Bidena američtí voliči hodnotí nejhůře. Tři voliči z deseti schvalují jeho počínání v hospodářství a pouze každý čtvrtý volič si myslí, že Biden správně čelí inflaci. Opačného názoru bylo 75 procent respondentů. Bidenovu politiku vůči Ukrajině schvaluje 46 procent, což je v souvislosti s celkovým hodnocením pro amerického prezidenta nadprůměrně pozitivní výsledek.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika