Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
ČNB: Zájem domácností o úvěry klesá, podniky se přesouvají ke krátkodobým

Poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu se v posledním čtvrtletí loňského roku snížila. U nefinančních podniků klesla poptávka po dlouhodobých úvěrech na investice, naopak vzrostla poptávka po krátkodobých úvěrech k financování provozu a zásob. Uvedla to Česká národní banka (ČNB) v dnes zveřejněném čtvrtletním šetření úvěrových podmínek bank.

půjčka

Poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu se v posledním čtvrtletí loňského roku snížila. Foto: iStock

„Více než dvě třetiny bankovního trhu vnímaly pokračující pokles poptávky po úvěrech na bydlení,“ uvedla ČNB. Hlavním důvodem pro snížení poptávky byly zvýšené životní náklady domácností způsobené inflací a růstem cen energií a také zvýšení úrokových sazeb u úvěrů. Nepříznivě na zájem o úvěry působily také vysoké ceny nemovitostí nebo vývoj úspor domácností.

Snížil se také zájem domácností o spotřebitelské úvěry. „V tomto směru působily nižší výdaje domácností za zboží dlouhodobé spotřeby, výše úrokových sazeb a slabší spotřebitelská důvěra,“ uvedla centrální banka.

Celková poptávka nefinančních podniků po úvěrech zůstala ve čtvrtém čtvrtletí stejná, změnila se ale její struktura, když klesal zájem o dlouhodobé úvěry a rostl o krátkodobé. Podle ČNB se projevuje snížení potřeby financovat investice, fúze a akvizice a naopak roste potřeba financovat zvýšené zásoby. Podniky podle šetření ČNB drží vyšší objem zásob kvůli nedostupnosti některých surovin, materiálů a dílů nebo kvůli delším dodacím lhůtám.

Pro první čtvrtletí letošního roku banky výrazné změny poptávky po úvěrech neočekávají, a to ani u domácností, ani u podniků, uvedla ČNB.

(ČTK)