Zlato (oz) / USD
1 836,28
1,81 %
Zlato (oz) / CZK
40 807,10
1,86 %
EUR / USD
1,18
0,13 %
USD / CZK
22,22
0,05 %
Světová ekonomika
Čínský prezident slíbil další snižování cel a zvyšování dovozu

Čína bude pokračovat ve snižování svých celních poplatků a v rozšiřování dovozu kvalitního zboží a služeb. Uvedl to dnes čínský prezident Si Ťin-pching. Peking má podle něj také v plánu uzavírat smlouvy o volném obchodu s více zeměmi.

Čína v neděli spolu s dalšími 14 zeměmi z asijsko-pacifického regionu podepsala největší dohodu o volném obchodu na světě. Foto: iStock

„Budeme dál snižovat cla (…) a rozšiřovat dovoz vysoce kvalitních výrobků a služeb ze všech zemí,“ řekl prezident před pátečním summitem Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Odmítl přitom, že by jeho země mohla v důsledku sporů s Washingtonem přestat spolupracovat se Spojenými státy a dalšími obchodními partnery.

Čínská komunistická strana podporuje vlastní standardy pro mobilní telefony a další technologie. To podle agentury AP vyvolává obavy z rozdělení globálního trhu na menší segmenty s nekompatibilními standardy, které by mělo negativní dopad na produktivitu.

„Nikdy se nevrátíme do minulosti a nebudeme usilovat o separaci,“ prohlásil čínský prezident. Zároveň označil globalizaci za „nezvratnou“ a vyzval k větší koordinaci v rámci mezinárodního společenství.

Čína v neděli spolu s dalšími 14 zeměmi z asijsko-pacifického regionu podepsala největší dohodu o volném obchodu na světě. Dohoda označovaná jako RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) pokrývá více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky.

(ČTK)