Zlato (oz) / USD
1 865,22
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
43 340,77
0,22 %
EUR / USD
1,17
0,46 %
USD / CZK
23,24
0,44 %
Světová ekonomika
Čínský akciový trh STAR Market si vede lépe než americký Nasdaq

Čínský akciový trh STAR Market, který vznikl před rokem, vykázal od začátku letošního roku zhruba dvojnásobný růst ve srovnání se svým americkým rivalem, trhem Nasdaq. Ukázal to index STAR 50, který začala burza používat ode dneška. Trh vznikl na žádost čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a Peking doufá, že s pomocí nového akciového trhu bude možné snáze financovat začínající technologické firmy z pevninské Číny i Hongkongu, aby Čína snížila inovativní náskok Spojených států.

Na trhu STAR Market, který se oficiálně jmenuje Shanghai Stock Exchange Science and Technology Innovation Board, už je zhruba 140 firem, jejichž celková tržní kapitalizace dosahuje 2,8 bilionu jüanů (9,1 bilionu Kč). Foto: star.sse.com

Index STAR 50, první pro šanghajský trh STAR Market, zahajoval na 1487,2 bodu, ve srovnání s hodnotou 1000 bodů stanovenou ke konci roku 2019. To znamená, že od začátku roku zpevnil asi o 50 procent, zatímco index Nasdaq 100 má letos k dobru zatím kolem 24 procent.

Nový indikátor sleduje vývoj cen akcií 50 největších firem zapsaných na trhu STAR alespoň šest měsíců. Investorům tak dává nástroj ke sledování a ohodnocování trhu.

„STAR 50 bude ekvivalentem indexu Nasdaq 100,“ poznamenal Tuan Š‘-chua, šéf společnosti Shanghai Changer Investment Management Consulting, která vydává akciové a další indexy. „V této informační době mají technologické firmy největší růstový potenciál a reprezentují budoucnost,“ citovala ho agentura Reuters.

Záměr vytvořit nový akciový trh pro technologické firmy oznámil čínský prezident v listopadu 2018, kdy byla obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy teprve na začátku. Smyslem bylo, aby i v Číně mohly vznikat firmy, které budou obdobou amerických technologických gigantů Intel či Qualcomm a jednou jim budou i konkurovat.

Čínský trh STAR Market, který má i jednodušší pravidla pro vstup firem na burzu, už se v prvním letošním pololetí co do velikosti dostal před hlavní akciový trh v Šanghaji, založený před 30 lety. Pro účely primárních veřejných nabídek (IPO) akcií tak je druhý na světě, větší je pouze zmíněný Nasdaq.

Na trhu STAR Market, který se oficiálně jmenuje Shanghai Stock Exchange Science and Technology Innovation Board, už je zhruba 140 firem, jejichž celková tržní kapitalizace dosahuje 2,8 bilionu jüanů (9,1 bilionu Kč). To z něj dělá i nejhodnotnější akciový trh v Asii, poznamenal server BBC. Stovky dalších firem se přitom na trh vstoupit chystají, včetně finančně technologické společnosti Ant Group ze skupiny Alibaba. Index STAR 50 pak zahrnuje akcie technologických firem, jako je Advanced Micro-Fabrication Equipment nebo výrobce softwaru Beijing Kingsoft.

Firmy, které se živí správou peněz, se snaží nového indexu využít k nabídce nových produktů pro klienty. Čtyři investiční společnosti, včetně China Asset Management Co a E Fund Management Co, už si podaly žádost, aby mohly nabízet fondy obchodované na burze (ETF), které budou sledovat právě index STAR 50.

Část analytiků ale upozorňuje, že ceny akcií na trhu STAR Market už jsou příliš vysoké a že brzy může přijít strmý pád. Cena těchto akcií v poměru k zisku daných firem je totiž asi třikrát vyšší než u akcií firem na trhu Nasdaq.

(ČTK)