Zlato (oz) / USD
1 937,04
0,16 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čínské akcie za sebou mají nejlepší den za měsíc, daří se realitám

Čínské akcie za sebou dnes mají díky vládním opatřením na podporu ekonomiky nejlepší den za déle než měsíc. Daří se realitám, akcie jednoho z největších čínských developerů, ztrátové Country Garden, zpevnily téměř o 15 procent.

akcie
Developerské podniky v pevninské Číně vzrostly jako celek o 8,2 procenta. Foto: iStock

Hlavní index čínských akcií CSI 300, který zahrnuje akcie 300 firem na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, za dnešek zpevnil o 1,52 procenta na 3848,95 bodu. Index šanghajské burzy Shanghai Composite posílil o 1,40 procenta na 3177,06 bodu, index hongkongské burzy Hang Seng pak zpevnil o 2,51 procenta a den uzavřel na hodnotě 18 844,16 bodu.

Čína minulý týden oznámila sadu opatření na povzbuzení ekonomiky. Mimo jiné snížila poplatek z obchodů s akciemi. Když takový krok učinila naposledy po propadu trhu v dubnu 2008, výsledkem byl růst akcií v následujícím roce.

Aby úřady zvýšily poptávku v sektoru nemovitostí, umožnily největším městům snížit akontaci pro kupce domů. Podpořily také úvěrové ústavy, aby snížily sazby u stávajících hypoték, což by mohlo povzbudit výdaje domácností. Ukončení dvouletého propadu na trhu s bydlením je důležité pro oživení růstu, protože tento sektor a související odvětví tvoří přibližně pětinu čínské ekonomiky. Peking podle zdrojů agentury Reuters plánuje další opatření, včetně uvolnění omezení nákupu domů.

Na oznámené kroky zareagovaly růstem akcie čínských realitních firem. Developerské podniky v pevninské Číně vzrostly jako celek o 8,2 procenta.

Akcie Country Garden si dnes připsaly 14,6 procenta, od začátku letošního roku ale stále ztrácejí více než 60 procent. Podnik měl v sobotu splatit soukromý dluhopis v hodnotě 3,9 miliardy jüanů (12 miliard Kč), podle médií se ale firma vyhnula platební neschopnosti díky tomu, že čínští věřitelé o víkendu souhlasili s tím, že jí umožní splácet dluh ve splátkách v následujících třech letech.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika