Zlato (oz) / USD
2 024,16
1,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čínská ekonomika loni vzrostla odhadem o 5,2 procenta, řekl v Davosu premiér

Čínská ekonomika se v loňském roce zotavila a podle odhadů dosáhla růstu 5,2 procenta, čímž překonala stanovený pětiprocentní cíl, uvedl dnes čínský premiér Li Čchiang ve svém projevu na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu ve Švýcarsku. Čína je podle premiéra otevřená pro podnikání a má potenciál pro zahraniční investice.

Čína
Čínská ekonomika se v loňském roce zotavila a podle odhadů dosáhla růstu 5,2 procenta, čímž překonala stanovený pětiprocentní cíl. Foto: iStock

Podle agentury Reuters Čína stále zápasí s útlumem způsobeným pandemií covidu-19. Na čínské hospodářství doléhá také krize na trhu s bydlením i slabý globální růst.

Předseda čínské vlády ve svém dnešním projevu vyzval země světa, aby se zbavily předsudků a spolupracovaly na odstranění nedůvěry, která podle něj globální růst a rozvoj ohrožuje. Premiér poukázal mimo jiné na propastný rozdíl mezi bohatým Severem a chudým Jihem.

Potřeby rozvojových zemí je podle Lia nutné brát v úvahu také při vývoji umělé inteligence. „Umělá inteligence musí být zaměřená na člověka. My, lidé, musíme ovládat stroje, nesmí to být naopak. Umělá inteligence musí být také inkluzivní a prospěšná pro všechny, nejen pro malou skupinu lidí,“ prohlásil Li.

Li Čchiang je nejvýše postaveným čínským představitelem od roku 2017, který se Světového ekonomického fóra v Davosu účastní. V roce 2017 byl v Davosu čínský prezident Si Ťin-pching.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika