Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 947,19
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
24,24
0,04 %
Světová ekonomika
Čínská centrální banka referenční úvěrovou sazbu

Čínská centrální banka (PBOC) dnes snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu na 4,20 procenta z předchozích 4,25 procenta, aby podpořila domácí ekonomiku v době obchodní války se Spojenými státy. K mírnému snížení sazby přistoupila již druhý měsíc za sebou.

Čínská centrální banka (PBOC) dnes snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu na 4,20 procenta z předchozích 4,25. Foto: Wikimedia

V srpnu banka primární úvěrovou sazbu (LPR) zredukovala na 4,25 procenta ze 4,31 procenta. Řada odborníků se však domnívá, že Čína bude muset v brzké době přistoupit k rozsáhlejším stimulačním opatřením, aby zabránila výraznějšímu zpomalení hospodářského růstu, píše agentura Reuters.

Meziroční růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 6,2 procenta ze 6,4 procenta v prvním kvartálu. Jeho tempo tak bylo nejslabší za posledních 27 let. „Protože se ekonomická aktivita v příštích čtvrtletích zřejmě dostane pod další tlak a uvolňování měnové politiky zatím nepřineslo výraznější oživení růstu úvěrů, domníváme se, že PBOC bude muset v brzké době začít připravovat výraznější snižování LPR,“ uvedli analytici ze společnosti Capital Economics.

Čínská centrální banka je zatím při uvolňování měnové politiky mnohem opatrnější než centrální banky v eurozóně a Spojených státech. Sazba LPR za poslední dva měsíce klesla celkem o 0,11 procentního bodu, zatímco americká centrální banka (Fed) tento týden snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden snížila depozitní úrokovou sazbu na nové minimum minus 0,5 procenta z dosavadních minus 0,4 procenta. Navíc oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 518 miliard Kč) měsíčně.

Spojené státy a Čína spolu již od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Obchodní válka mezi USA a Čínou má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese.

(ČTK)