Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína varuje své podniky i turisty před riziky v USA

Čínské ministerstvo zahraničí varovalo podniky působící ve Spojených státech, že mohou čelit pronásledování ze strany amerických úřadů. Peking rovněž vyzval čínské turisty k opatrnosti při návštěvě USA a poukázal na potenciální hrozby, například loupeže či střelecké útoky. Informovaly o tom včera agentury Reuters a AFP s odvoláním na čínská státní média.

Čínští turisté by podle Pekingu měli být při návštěvě USA opatrní. Foto: iStock

„V posledních dnech se ve Spojených státech objevují případy střelby, loupeží a krádeží,“ uvedlo podle Reuters čínské ministerstvo kultury a cestovního ruchu. „Ministerstvo připomíná čínským turistům, aby plně posoudili rizika návštěvy Spojených států,“ dodalo.

Podle ministerstva zahraničí by si čínské podniky i jednotlivci měli být vědomi rizika obtěžování ze strany amerických úřadů. Již v pondělí navíc Peking varoval před riziky spojenými se studiem v USA.

Tato varování jsou podle agentury AP platná do konce letošního roku. Přicházejí v době napjatých vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Země spolu od loňského roku vedou obchodní válku a neshody mezi nimi panují také v dalších oblastech.

Čínská diplomacie ostře odsoudila výzvu amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby Peking u příležitosti 30. výročí krvavého zásahu čínské armády proti demonstrantům na náměstí Tchien-an-men propustil politické vězně.

USA a Čína na sebe od loňského roku v rámci obchodní války uvalují cla. Washington navíc minulý měsíc zařadil čínskou společnost Huawei na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. Čína minulý týden obvinila USA z ekonomického terorismu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika