Zlato (oz) / USD
2 031,38
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína snížila daň z obchodování s akciemi, aby podpořila trh

Čína poprvé od roku 2008 snížila poplatek z obchodů s akciemi a zavázala se zpomalit tempo primárních nabídek akcií (IPO). S odkazem na dnešní krátké sdělení čínského ministerstva financí a Čínské komise pro regulaci cenných papírů o tom informují tiskové agentury. Dílčí informace se v médiích objevily už v pátek. Je to součást nových opatření, která mají přilákat investory zpět na akciový trh.

akcie
Naposledy Čína snížila poplatek z obchodů s akciemi po propadu trhu v dubnu 2008, což vedlo k růstu akcií v následujícím roce. Foto: iStock

Poplatek účtovaný z obchodů s akciemi od pondělí klesne z 0,1 na 0,05 procenta, uvedlo ministerstvo. Záměrem je podle něj oživit kapitálové trhy a posílit důvěru investorů.

Čínská komise pro regulaci cenných papírů se vedle toho rozhodla zpomalit tempo IPO. Jako důvod uvedla „nedávné podmínky na trhu“. Komise neupřesnila, jak chce tento krok v praxi provádět.

Komise také dodala, že budou stanovena omezení pro frekvenci a velikost refinancování pro společnosti, které trvale vykazují finanční ztráty a jejichž akcie klesly pod úroveň IPO nebo úroveň čistých aktiv. Developerské společnosti jsou z tohoto pravidla vyňaty, uvedla komise.

Čínské úřady se snaží rozptýlit obavy o stav ekonomiky, které vyvolává propad trhu s nemovitostmi a slabé spotřebitelské výdaje. Zahraniční investoři prodávali akcie firem z pevninské Číny v čistém vyjádření 13 seancí po sobě až do středy, což je podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg nejdelší takové období v historii.

Hlavní index čínských akcií CSI 300, který zahrnuje akcie 300 firem na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, od začátku roku oslabil o více než čtyři procenta. Za širším indexem asijských akcií zaostává asi o šest procentních bodů. Úřady tento měsíc vyzvaly penzijní fondy, velké banky a další velké domácí finanční instituce, aby zvýšily investice do akcií, a podpořily tak trh.

Regulátoři také snížili manipulační poplatky za transakce s akciemi. Pobízejí manažery podílových fondů, aby zvýšili nákupy svých vlastních akciových fondů, a vyzývají společnosti, aby na trhu více odkupovaly své akcie.

Naposledy Čína snížila poplatek z obchodů s akciemi po propadu trhu v dubnu 2008, což vedlo k růstu akcií v následujícím roce. O rok dříve, v květnu 2007, sazbu zvýšila na 0,3 procenta, aby zchladila tehdejší růst, kdy denně přibývalo 300 000 nových investorů, uvedl Bloomberg.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika