Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína revidovala hodnotu loňského HDP směrem vzhůru

Čínský statistický úřad dnes opravil nominální hodnotu hrubého domácího produktu (HDP) Číny v loňském roce směrem vzhůru o 2,1 procenta na 91,93 bilionu jüanů (zhruba 301 bilionů Kč). Dodal, že tato revize nebude mít výraznější vliv na výpočet letošního tempa hospodářského růstu.

Revize by mohla podpořit pochybnosti ohledně spolehlivosti čínských údajů o ekonomice. Foto: iStock

Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy. Dnešní revize by podle agentury Reuters mohla podpořit pochybnosti ohledně spolehlivosti čínských údajů o ekonomice. Někteří analytici čínské úřady podezřívají, že čísla upravují, aby lépe odpovídala ambiciózním cílům Pekingu.

„Ačkoli statistický úřad zdůrazňuje, že nynější revize je důsledkem odhalení dříve nezaznamenané (ekonomické) aktivity, je obtížné ignorovat skutečnost, že to rovněž pomůže splnit oficiální růstové cíle,“ uvedl analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics. Upozornil také, že Čína údaje při revizích téměř vždy opravuje směrem vzhůru.

Podle analytiků je bez dalších údajů od statistického úřadu těžké posoudit vliv revize na loňské tempo růstu reálného HDP. Analytik Čchao-pching Ču ze společnosti J.P. Morgan Asset Management nicméně uvedl, že podle hrubého odhadu by měl růst činit 8,9 procenta namísto původně uváděných 6,6 procenta.

V letošním prvním čtvrtletí činil růst čínské ekonomiky 6,4 procenta. Ve druhém čtvrtletí zpomalil na 6,2 procenta ve třetím čtvrtletí na 6,0 procenta, což bylo nejslabší tempo od roku 1992.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika