Zlato (oz) / USD
1 903,91
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína předstihne USA v roce 2032

Zpráva londýnského Centra pro výzkum ekonomiky a obchodu (CEBR) odráží rostoucí význam hlavních asijských ekonomik, který bude pokračovat i v roce 2018. Podle „prvoligové“ tabulky, jíž CEBR sestavilo, bude největším skokanem příštího roku Indie, která předstihne Velkou Británii i Francii a stane se v dolarovém vyjádření pátou největší ekonomikou světa. A v roce 2027 předstihne i Německo a postoupí na třetí místo.

Podle zprávy londýnského Centra pro výzkum ekonomiky a obchodu (CEBR) bude největším skokanem příštího roku Indie. Foto: iStock

Po dalších pěti letech předstihne Čína i Spojené státy a stane se světovou jedničkou. Indie pak ve druhé polovině století obsadí druhé místo v desítce nejsilnějších ekonomik světa. V roce 2032 budou tři ze čtyř největších ekonomik asijské: Čína, Indie a Japonsko. Tentýž rok bude znamenat i postup Jižní Koreje a Indonésie do první desítky na úkor Kanady a Itálie, které z ní vypadnou. Ba dokonce se propadnou až na 12. a 13. místo.

Rok 2022 přinese dvě změny: Velká Británie si vymění šesté pořadí s Francií a Jižní Korea z první desítky vystrnadí Kanadu. Konec další pětiletky bude podle CEBR vypadat jako přesýpací hodiny: Indie postoupí na třetí příčku, Japonsko klesne na čtvrtou a Německo na pátou. Francie sestoupí na osmé místo, protože ji na sedmém nahradí Brazílie. Itálii z top ten vytlačí Jižní Korea a do nejlepší desítky se na poslední místo vrátí Kanada.

Tam však nevydrží dlouho, protože na desáté místo se propracuje Indonésie, Francie opět propadne, tentokrát na předposlední příčku. A jak bude závěrečná tabulka roku 2032 ve srovnání s letošním rokem vypadat?

2017

  1. USA
  2. Čína
  3. Japonsko
  4. Německo
  5. Francie
  6. Velká Británie
  7. Indie
  8. Brazílie
  9. Itálie
  10. Kanada

2032

  1. Čína
  2. USA
  3. Indie
  4. Japonsko
  5. Německo
  6. Brazílie
  7. Velká Británie
  8. Jižní Korea
  9. Francie
  10. Indonésie

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika