Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Chameneí pohrozil reakcí na zpřísnění amerických sankcí

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí dnes varoval, že zpřísnění amerických sankcí nezůstane bez odpovědi. Írán však podle něj může vyvážet tolik ropy, kolik bude potřebovat. Íránský prezident Hasan Rúhání pak řekl, že Teherán je ochoten s USA jednat, pokud Washington přestane vyvíjet nátlak a omluví se.

„Můžeme vyvážet tolik své ropy, kolik potřebujeme a chceme,“ tvrdí nejvyšší íránský duchovní vůdce. Foto: Wikimedia

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky, což mělo za následek další růst cen ropy. V praxi to znamená, že Bílý dům výjimky ze sankcí neprodlouží osmi zemím, a sice Japonsku, Jižní Koreji, Turecku, Číně, Indii, Itálii, Řecku a Tchaj-wanu.

Trump už loni na podzim proti Íránu znovu zavedl sankce, a to včetně energetického sektoru. Předtím oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí.

Spojené státy „musí vědět, že jejich nepřátelské opatření nezůstane bez odpovědi. Íránský národ nebude nepřátelství přihlížet se založenýma rukama,“ napsal Chameneí anglicky na twitteru, aniž upřesnil, jaké povahy by měla odpověď být. Íránský parlament přitom už v úterý schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou.

Chameneí dnes ujistil, že Írán dokáže vyvážet tolik ropy, kolik bude potřebovat. „Americké úsilí o sankcionování prodeje íránské ropy nedosáhne všude,“ poznamenal Chameneí podle svého oficiálního webu. „Můžeme vyvážet tolik své ropy, kolik potřebujeme a chceme,“ tvrdí nejvyšší íránský duchovní vůdce.

Prezident Rúhání dnes prohlásil, že Teherán je ochoten s Amerikou jednat pouze v případě, že USA přestanou vyvíjet nátlak a omluví se. „My jsme vždy byli mužem jednání a diplomacie, stejně jako mužem války a obrany. Jednání je možné jen tehdy, když přestanou s veškerým nátlakem, omluví se za své ilegální počínání a bude panovat vzájemný respekt,“ citovala Rúháního íránská oficiální média.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika