Zlato (oz) / USD
1 919,24
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

České akcie za leden klesly o 0,68 procenta, v Evropě ale patřily k těm lepším

České akcie měřené indexem PX za leden oslabily o 0,68 procenta, v Evropě ale patřily k těm lepším. Významné evropské akciové trhy oslabovaly násobně více. Německý DAX a francouzský CAC 40 ztrácely kolem 2,5 procenta. ČTK to řekl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč. Ještě hůře na tom byl podle něj panevropský index STOXX 600, který oslabil téměř o čtyři procenta.

České akcie měřené indexem PX za leden oslabily o 0,68 procenta. Foto: PSE

Dařilo se naopak britským akciím, index FTSE100 meziměsíčně posílil o jedno procento. Horší výkonnost v lednu zaznamenaly americké akcie. Pár hodin po začátku posledního obchodního dne v USA index S&P500 meziměsíčně ztrácel přes šest procent. Technologický index Nasdaq dokonce propadl o více než deset procent, dodal.

„Na trzích panovala zvýšená nervozita, která se projevovala zvýšenou rozkolísaností,“ popsal Boháč. Mezi hlavní faktory nervozity patří podle něj neustálá nejistota ohledně kroků americké centrální banky, kterými bude chtít zkrotit inflaci. Předpokládá se, že s navyšováním úrokových sazeb začne Fed v březnu. Otázkou zůstává, co se bude dít s jeho bilancí. „Dalším faktorem zvyšujícím nervozitu, a tím také rozkolísanost trhů je napětí na rusko-ukrajinských hranicích a strach z případně ruské agrese,“ dodal analytik.

„Inflace naplno udeřila po celém světě. Ambivalentní přístup ze strany Fedu způsobil rozkolísání akciových trhů a ve spojení s pokračujícími problémy ve světových dodavatelských řetězcích, určitou nejistotou kolem omikronu a zvyšujícím se napětím mezi Ukrajinou a Ruskem, vyústil v nejhorší leden na akciových trzích za nejméně deset let,“ uvedl analytik společnosti Portu Filip Louženský.

Na aktuální hrozbu konfliktu na Ukrajině podle něj negativně reaguje i ruský index MOEX, který od začátku ledna propadá asi o deset procent, ale ztrácel už i 13,5 procenta. Alespoň z pohledu investorů si podle Louženského válku evidentně nepřeje žádná strana.

V lednu se podle něj propadal také čínský index SSE Composite, který ztratil asi 7,5 procenta. „Tento pokles způsobil jak výprodej zahraničních investorů, kteří stahují hotovost do domácích investic, tak i zpomalováním čínské ekonomiky, ale i neustálými obavami z kolapsu developerské společnosti Evergrande. To by mohl být problém pro celý svět,“ uzavřel Louženský.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika