Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Česká měna posílila k euru i dolaru na 24,38 Kč/EUR a 21,47 Kč/USD

Koruna posílila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala v kurzech 24,38 Kč/EUR a 21,47 Kč/USD. Oproti pondělnímu večeru získala k jednotné evropské měně 12 haléřů a k americké měně 19 haléřů. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Česká měna podle ekonomů společnosti Next Finance těžila z optimismu na trzích. Foto: iStock

„V případě koruny se diskutuje o tom, zda čeští centrální bankéři najdou odvahu, aby na příštím zasedání ještě zvedli ruku pro zvýšení sazeb o více než 25 bodů. Pokud ale tempo inflace v příštím měsíci vyskočí až nad psychologickou desetiprocentní hladinu, bude nutkání zvýšit základní sazbu České národní banky až k pěti procentům výrazné,“ míní Markéta Šichtařová a Jiří Cihlář. V případě uklidnění situace kolem Ukrajiny a tlaku na další výrazné zvýšení sazeb České národní banky vidí prostor pro mírné posílení koruny.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro Blesk uvedl, že další zvýšení úrokových sazeb nelze na březnovém zasedání bankovní rady vyloučit. Nemělo by ale už jít o nadstandardní zvýšení jako na předchozích zasedáních rady.

Rada ČNB naposledy zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta na počátku února. Základní úroková sazba je tak nejvyšší od počátku roku 2002.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,50 24,38
Kč/USD 21,66 21,47

Zdroj: Patria Online

(ČTK)