Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Česká měna dál oslabuje, dolar stojí už více než 25 korun

Koruna oslabila k dolaru o dalších 19 haléřů, a s kurzem 25,14 Kč/USD je nejslabší zhruba od poloviny května 2020. K euru si česká měna od středečního podvečera pohoršila o tři haléře na 24,68 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Koruna ochabuje vůči americké měně od začátku týdne. Ve středu oslabila oproti předchozímu závěru o 30 haléřů.

koruna

Koruna oslabila k dolaru o dalších 19 haléřů, a s kurzem 25,14 Kč/USD je nejslabší zhruba od poloviny května 2020. K euru si česká měna od středečního podvečera pohoršila o tři haléře na 24,68 Kč/EUR. Foto: iStock

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) ve středu na závěr dvoudenního zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 3,00 až 3,25 procenta. Zvyšováním úroků se snaží zpomalit inflaci, která je nejvyšší za čtyři desetiletí.

Rozhodnutí americké centrální banky se projevilo také v kurzu koruny. „Riziková aktiva zachvátila červená vlna, zřejmě v návaznosti na včerejší Fed a zvýšené sázky na přísnější tempo utahování měnové politiky od ECB,“ uvedl ekonom Kevin Tran Nguyen z Komerční banky.

Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová v úterý uvedla, že banka možná bude muset zvýšit úrokové sazby na úroveň omezující hospodářský růst, aby tak oslabila poptávku a dostala pod kontrolu nepřijatelně vysokou inflaci.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,65 24,68
Kč/USD 24,95 25,14

Zdroj: Patria Online

(ČTK)