Zlato (oz) / USD
2 035,72
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Česká koruna dnes posilovala vůči euru i dolaru

Koruna dnes posilovala. Vůči euru česká měna zpevnila ve srovnání s pondělním závěrem o pět haléřů na 24,93 Kč/EUR. K dolaru si pak polepšila o devět haléřů, dnes v 17:00 se obchodovala za 23,20 Kč/USD. Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil loňské výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu, koruna na ně ale nijak výrazně nereagovala.

koruna, euro
Koruna dnes posilovala. Vůči euru česká měna zpevnila ve srovnání s pondělním závěrem o pět haléřů na 24,93 Kč/EUR. Foto: iStock

Stavebnictví a průmyslová výroba v Česku loni zaznamenaly nejslabší výkon od roku 2020 ovlivněného omezeními zavedenými kvůli pandemii covidu-19. Průmyslová produkce za celý loňský rok meziročně klesla o 0,4 procenta a stavební byla nižší o 2,6 procenta. V prosinci pak průmysl klesl o 0,7 procenta, stavebnictví o 4,6 procenta.

Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové statistiky naznačily, že kondice české ekonomiky má k ideálu daleko. Domnívá se, že to může motivovat členy rady České národní banky, aby na svém čtvrtečním zasedání snížili úrokové sazby o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Tento krok očekává většina analytiků.

„Ve stejné době se úrokové sazby Evropské centrální banky nemění. Postupné snižování úrokových sazeb České národní banky proto bude korunu ještě nějakou dobu tlačit k oslabení,“ uvedla Šichtařová. Upozornila, že česká měna se v pondělí krátce dostala i nad 25 korun za euro. „My počítáme s tím, že v příštích dnech se nad tuto hladinu znovu vyhoupne a vydrží tam delší dobu,“ dodala.

Se snižováním úrokových sazeb začala centrální banka v prosinci, kdy základní úroková sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Byla to první změna sazeb od června 2022.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,98 24,93
Kč/USD 23,29 23,20

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika