Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ceny ropy vzhledem k napjaté nabídce suroviny na trhu na počátku týdne rostou

Ceny ropy vzhledem k napjaté nabídce suroviny na trhu a navzdory obavám ze zpomalení světové ekonomiky a z recese na počátku týdne rostou. Zotavují se tak ze ztrát z minulého týdne.

ropa

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:15 SELČ vykazovala nárůst přibližně 0,4 procenta na 113,58 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala 0,3 procenta a prodávala se za 109,91 dolaru za barel. Foto: iStock

„Dodávky zůstanou omezené a budou nadále podporovat vysoké ceny ropy,“ uvedl analytik společnosti PVM Stephen Brennock. „Cena oproti předchozímu měsíci rostla a růstový scénář zůstává mnohem přesvědčivější,“ domnívá se hlavní tržní analytik společnosti OANDA Craig Erlam.

Kvůli západním sankcím uvaleným na Moskvu za její invazi na Ukrajinu má teď Rusko omezené možnosti vývozu suroviny. Napjatý trh tak zvyšuje cenu ropy.

Mezinárodní situace využívá Čína, která v květnu dovezla z Ruska meziročně o 55 procent více ropy, což byl zároveň rekord. Rusko tak z pozice hlavního čínského dodavatele odstavilo Saúdskou Arábii.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 113,58 113,12
New York – NYMEX WTI červenec 109,91 109,56

(ČTK)