Zlato (oz) / USD
2 157,52
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy vystoupily na nová čtyřměsíční maxima, Brent se nachází nad 87 USD

Ceny ropy se dnes vyšplhaly na nová čtyřměsíční maxima. Jejich růst nicméně zbrzdily vyhlídky na vyšší export ropy z Ruska v důsledku omezené kapacity ruských rafinerií, za kterou stojí ukrajinské útoky.

ropa
Ceny ropy se dnes vyšplhaly na nová čtyřměsíční maxima. Foto: iStock

Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SEČ vykazovala narůst o zhruba 0,7 procenta a nacházela se v těsné blízkosti 87,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala téměř procento a pohybovala se nedaleko 83,5 dolaru za barel.

Ceny ropy se nyní nacházejí na nejvyšších úrovních od loňského listopadu. Vzhůru je tlačí nižší dodávky ze Saúdské Arábie a Iráku i známky silnější poptávky v Číně a Spojených státech, napsala agentura Reuters.

„Údaje o poptávce po ropě jsou překvapivě příznivé a ceny ropy podporuje rovněž prodloužení dobrovolného omezení dodávek v rámci skupiny OPEC+ do konce června,“ uvedl analytik Giovanni Staunovo ze společnosti UBS. „Brent se bude v letošním roce pravděpodobně pohybovat v rozpětí od 80 do 90 dolarů za barel,“ dodal.

Skupinu OPEC+ tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem. Skupina se omezováním těžby snaží podporovat ceny ropy a zabránit převisu nabídky nad poptávkou.

Vývoz ropy z Ruska se nicméně v poslední době zvyšuje, protože ukrajinské dronové útoky omezily ruské kapacity pro zpracovávání této suroviny. „Útoky pravděpodobně sníží objem ropy zpracovávané v ruských rafineriích až o 300.000 barelů denně,“ uvedli analytici ze společnosti JPMorgan. „To povede k vyššímu exportu ropy,“ dodali.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 87,51 86,89
New York – NYMEX WTI duben 83,54 82,72

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika