Zlato (oz) / USD
2 034,26
0,18 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy výrazně kolísají, cenu ovlivňují obavy o poptávku a dodávky

Náladu na trhu ovlivňují na jedné straně obavy o dodávky vyvolané napětím na Blízkém východě a situací v Libyi a na druhé straně obavy o poptávku. K těm přispěla nejnovější zpráva o stavu zásob ve Spojených státech v uplynulém týdnu.

ropa
Ceny ropy se pohybují jako na houpačce mezi zisky a ztrátami. Foto: iStock

Po 18:00 SEČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,2 procenta na 77,43 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI se ve stejnou dobu prodávala za 72,24 dolaru za barel, tedy za stejnou cenu jako předchozí den.

Na počátku obchodování oba kontrakty stouply o více než dolar. Situace se změnila poté, co americký vládní úřad pro energetické informace EIA vydal svoji pravidelnou zprávu o stavu zásob v uplynulém týdnu. Podle té zásoby ropy stouply překvapivě o 1,3 milionu barelů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali pokles o 700.000 barelů. Vyšší, než se očekávalo, byl také růst zásob benzinu a destilátů.

„Zpráva EIA zdůrazňuje obavy investorů ze zpomalení poptávky,“ uvedl stratég firmy U.S. Bank Asset Management Rob Haworth.

K obavám o poptávku přispívá i slabý hospodářský výhled Evropy. Viceprezident Evropské centrální banky Luis de Guindos uvedl, že eurozóna byla zřejmě v minulém čtvrtletí v recesi a výhled zůstává slabý.

Ztráty zmírňuje vývoj na Blízkém východě a v Libyi. Investoři se obávají, že by napětí na Blízkém východě způsobené válkou mezi Izraelem a Hamásem mohlo způsobit problémy s dodávkami. Libyjská národní ropná společnost NOC v neděli oznámila, že pozastavila těžbu na jednom z největších polí v zemi, jehož produkce může činit až 300.000 barelů denně, kvůli protestům místních obyvatel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 77,43 77,59
New York – NYMEX WTI únor 72,24 72,24

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika