Zlato (oz) / USD
1 925,64
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy v reakci na statistiku a plánované snížení těžby stagnují

Ceny ropy se pohybují kolem závěru z konce minulého týdne. Částečně tím reagují na horší statistické údaje ze Spojených států a Číny, tedy ze dvou největších spotřebitelů ropy na světě, které vyvolávají obavy o další vývoj poptávky. Ztráty však brzdí očekávané snížení dodávek ropy ze strany Saúdské Arábie a Ruska.

ropa
Ceny ropy se pohybují kolem závěru z konce minulého týdne. Foto: iStock

Kolem 18:15 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala mírný růst a obchodovala se za téměř 78,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu naopak téměř 0,1 procenta ztrácela a prodávala se zhruba za 73,80 dolaru za barel.

„Obchodníci s ropou mohou být opatrní před údaji o inflaci z USA a řadou údajů z Číny, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne,“ uvedla podle agentury Reuters analytička společnosti CMC Markets Tina Tengová. Ceny ropy by se ale podle ní mohly zotavit, protože skupina producentů ze skupiny OPEC+ oznámila další snížení těžby. OPEC+ zahrnuje Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

Minulý týden údaje z USA ukázaly, že růst počtu nových pracovních míst byl nejnižší za dva a půl roku, mzdy ale pokračovaly v růstu. Údaje posílily pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) na svém červencovém zasedání zvýší úrokové sazby.

Vládní údaje ukázaly, že výrobní ceny v Číně klesly v červnu nejvíce za sedm let. To je podle analytiků další důkaz, že oživení druhé největší ekonomiky světa dál zpomaluje.

Minulý týden si ceny ropy připsaly více než čtyři procenta a dostaly se nejvýše od května. Reagovaly tak na oznámení Saúdské Arábie a Ruska, které se zavázaly dál snížit dodávky ropy na trh.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 78,48 78,47
New York – NYMEX WTI srpen 73,79 73,86

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika