Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ceny ropy se zvyšují v obavách z nedostatku dodávek

Ceny ropy se uprostřed týdne dál zvyšují v obavách z nedostatku dodávek poté, co Rusko uvedlo, že mírové rozhovory s Ukrajinou se dostaly do slepé uličky. Ještě většímu růstu brání slabá ekonomická data z Číny a Japonska.

ropa

Ceny ropy se uprostřed týdne dál zvyšují v obavách z nedostatku dodávek. Foto: iStock

Severomořská ropa Brent dnes krátce před 16:30 SELČ přidávala 1,6 procenta na 106,28 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou chvíli zdražovala o 1,3 procenta na 101,89 dolaru za barel. V úterý si Brent i WTI připsaly přes šest procent.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý obvinil Ukrajinu, že mírová jednání jsou na mrtvém bodě. Dodal, že Moskva nepoleví v tom, co nazývá „zvláštní operací“ u svého souseda.

„Snižování cen ropy má omezený potenciál,“ řekl analytik společnosti OANDA Jeffrey Halley s odkazem na ruské komentáře k mírovým rozhovorům a amerického prezidenta Joea Bidena, který obvinil Rusko z genocidy. Ty „potvrzují, že ukrajinsko-ruská situace se v dohledné době nezmírní,“ dodal.

Čínský dovoz ropy v březnu klesl o 14 procent oproti předchozímu roku, snižoval se i v předchozích dvou měsících. Poptávku největšího světového dovozce ropy brzdí přísná protikoronavirová opatření v zemi. Japonsko zase vykázalo největší měsíční pokles objednávek základních strojů za téměř dva roky.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červen 106,28 104,93
New York – NYMEX WTI květen 101,89 101,08

(ČTK)