Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy se zvyšují, OPEC potvrdil prognózy pro růst poptávky

Severomořská ropa Brent kolem 17:30 SEČ vykazovala narůst o zhruba 0,4 procenta a nacházela se v blízkosti 82,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala asi půl procenta a pohybovala se mírně nad 78 dolary za barel.

barel, ropa
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) potvrdila, že počítá s relativně silným růstem poptávky v letošním i příštím roce. Foto: iStock

Kartel OPEC ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou předpověděl, že celosvětová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 2,25 milionu barelů denně a napřesrok o 1,85 milionu barelů denně. Prognózy pro poptávku tak zůstaly stejné jako v únorové zprávě. OPEC rovněž zlepšil odhad letošního vývoje světové ekonomiky.

K růstu cen ropy přispívá také přetrvávající napětí na Blízkém východě. Investoři se nadále obávají, že válka Izraele s palestinským hnutím Hamás by mohla přerůst v širší konflikt na Blízkém východě a narušit dodávky ropy z tohoto regionu. Jemenští povstalci Húsíové pokračují v útocích na plavidla v Rudém moři, které zdůvodňují snahou podpořit hnutí Hamás.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 82,52 82,21
New York – NYMEX WTI duben 78,31 77,93

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika