Zlato (oz) / USD
1 978,77
1,89 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy se stabilizovaly, trh se ale obává o globální ekonomiku

Po středečním propadu na téměř pětiměsíční minimum se situace na trzích s ropou včera stabilizovala. Trh však stále znepokojuje růst zásob ropy ve Spojených státech a zpomalování globální ekonomiky. Krátce po 18:45 SELČ si severomořská ropa Brent připisovala 0,1 procenta na 60,70 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI stagnovala na 51,67 dolaru za barel.

Trh znepokojuje růst zásob ropy ve Spojených státech a zpomalování globální ekonomiky. Foto: iStock

Navzdory stabilizaci se ceny posouvají k takzvanému medvědímu trhu, do něhož vstupují po propadu o 20 procent z dosavadního maxima z konce dubna, uvedla agentura Reuters.

Brent za prvních pět měsíců tohoto roku vystoupil až k 75 dolarům za barel. Ceny podporuje dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezování těžby, stejně jako americké sankce vůči Íránu a Venezuele. Do popředí zájmu trhu se ale nyní vrací vzestup těžby ropy ve Spojených státech. Koncem května se vyšplhala na rekordních 12,4 milionu barelů denně.

Představitelé OPEC+, což je OPEC a jeho spojenci, mají v tomto měsíci jednat o budoucnosti dohody. Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko nemá s OPEC stejný názor na to, co představuje spravedlivou cenu za ropu, ale že Moskva přijme společné rozhodnutí o produkci suroviny.

Slabý růst ovlivňuje i výhled poptávky. Podle analýzy americké investiční banky Morgan Stanley poptávka slábne rychleji, než se očekávalo. „Nyní předpokládáme, že rok 2019 bude rokem, v němž nabídka a poptávka v podstatě zůstanou v rovnováze,“ uvedla banka.

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 60,70 60,63
New York – NYMEX WTI červenec 51,67 51,68

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika