Zlato (oz) / USD
1 948,09
0,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy se snižují po výrazném růstu v uplynulém měsíci

Ceny ropy se snižují, investoři podle agentury Reuters zřejmě vybírají zisky, které jim přinesl výrazný červencový růst. Severomořská ropa Brent kolem 18:00 SELČ ztrácela zhruba 0,8 procenta, vrátila se tak pod 85 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o zhruba 0,9 procenta a pohybovala se v blízkosti 81 dolarů za barel.

ropa
Ceny ropy se snižují, investoři podle agentury Reuters zřejmě vybírají zisky, které jim přinesl výrazný červencový růst. Foto: iStock

Ropa v uplynulých týdnech zdražovala kvůli omezeným dodávkám suroviny na trh a optimismu investorů ohledně vývoje poptávky. „Ceny ropy by mohly čelit riziku korekce, protože se minulý měsíc možná dostaly na příliš vysokou úroveň,“ uvedla analytička Tina Tengová ze společnosti CMC Markets.

K poklesu cen ropy přispěl silnější kurz amerického dolaru. Ten zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla snižuje poptávku.

Investoři nyní čekají na výsledek pátečního setkání skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Předpokládá se, že Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu OPEC, bude i v srpnu pokračovat v dobrovolném omezení těžby o milion barelů denně.

Agentura Reuters v pondělí na základě údajů o přepravě ropy a informací od zdrojů z odvětví uvedla, že těžba OPEC v červenci kvůli nižší produkci Saúdské Arábie klesla o 840.000 barelů denně na 27,34 milionu barelů denně. Dostala se tak na nejnižší úroveň od září 2021.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 84,74 85,43
New York – NYMEX WTI září 81,07 81,80

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika