Zlato (oz) / USD
2 024,17
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy se mírně zvyšují, na trhu přetrvává nejistota

Severomořská ropa Brent kolem 17:30 SEČ vykazovala nárůst zhruba 0,2 procenta a pohybovala se nad 80 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala zhruba půl procenta a dostala se nad 75 dolarů za barel.

ropa
Ceny ropy se mírně zvyšují, na trhu přetrvává nejistota ohledně dodávek i ohledně hospodářského vývoje. Foto: iStock

Analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA uvedl, že obchodníci nyní posuzují budoucí vývoj ekonomiky a úrokových sazeb, těžební politiku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců i hrozbu výpadků v dodávkách v souvislosti se situací v Rudém moři. „Ani v jednom z těchto bodů není situace jasnější než před několika týdny,“ dodal.

Americké a britské síly zaútočily na několik stanovišť jemenských povstalců. Jde o další z řady odvetných úderů, jimiž Spojené státy spolu s Británií reagují na útoky šíitských rebelů podporovaných Íránem na lodní dopravu v Rudém moři.

V pondělí ceny ropy vzrostly o zhruba dvě procenta v reakci na zprávy, že terminál ruské společnosti Novatek pro vývoz pohonných hmot v Leningradské oblasti zasáhl ukrajinský dron.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 80,20 80,06
New York – NYMEX WTI únor 75,14 74,76

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika