Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ceny ropy se kvůli slabým vyhlídkám na zvýšení těžby v OPEC+ výrazně zvyšují

Pozornost investorů se zaměřila na zasedání skupiny těžařských zemí OPEC+, které se uskuteční příští týden, a na očekávání, že skupina na tomto zasedání nevyslyší výzvy ke zvýšení těžby.

ropa

Ceny ropy se dnes na světových trzích zvyšují. Foto: iStock

Cena severomořské ropy Brent kolem 15:00 SELČ vykazovala růst skoro o 2,3 procenta na 109,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala přes 2,5 procenta a pohybovala se mírně pod 99 dolary za barel.

Skupinu OPEC+ tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem. OPEC+ bude o své těžební politice jednat příští týden ve středu a podle zdrojů agentury Reuters zváží možnost ponechat těžbu v září beze změny. Diskutovat bude také o mírném zvýšení produkce.

Rozhodnutí nezvýšit těžbu by bylo zklamáním pro Spojené státy. Americký prezident Joe Biden tento měsíc absolvoval čtyřdenní cestu na Blízký východ, k jejímž cílům patřilo přimět těžařské země ke zvýšení produkce. Podle analytiků je však pro OPEC+ další zvyšování těžby komplikované, protože některé členské země už teď zaostávají za dohodnutými těžebními kvótami.

K růstu cen ropy dnes přispěly i vyhlídky na to, že americká centrální banka (Fed) bude v důsledku nepříznivých údajů o vývoji ekonomiky zpřísňovat měnovou politiku méně razantně, než se původně předpokládalo. V důsledku těchto vyhlídek vykazují růst akciové trhy a naopak oslabuje dolar. Trh s ropou se často pohybuje v souladu s akciovými trhy. Slabší dolar pak zlevňuje ropu z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podporuje poptávku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 109,58 107,14
New York – NYMEX WTI září 98,86 96,42

(ČTK)