Zlato (oz) / USD
1 771,14
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 088,08
0,19 %
EUR / USD
1,20
0,08 %
USD / CZK
21,50
0,22 %
Světová ekonomika
Ceny ropy se drží blízko nejvyšší hodnoty za více než rok

Na jedné straně jim pomáhají signály, že globální koronavirová omezení by se mohla díky očkování zmírnit. Na druhé straně je brzdí obavy o tempo oživení americké ekonomiky.

Ceny ropy se drží blízko nejvyšší hodnoty za více než rok. Foto: iStock

Kolem 17:45 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 0,2 procenta na 65,34 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 0,2 procenta na 61,58 dolar za barel.

„Zprávy o očkování pomáhají ropě, protože pravděpodobné odstranění omezení mobility v příštích měsících na základě očkování by mělo dále zvýšit poptávku po ropě a způsobit oživení cen,“ uvedl analytik UBS Giovanni Staunovo.

Náladu však zhoršil šéf centrální banky USA (Fed) Jerome Powell. Ten uvedl, že oživení americké ekonomiky zůstává nerovnoměrné a nedokončené a bude trvat ještě nějakou dobu, než začne centrální banka zvažovat změnu měnové politiky, kterou přijala, aby pomohla dostat zemi zpět k plné zaměstnanosti.

Analytici banky Goldman Sachs zvýšily svůj odhad vývoje ceny ropy. Ropa Brent má podle nich ve druhém čtvrtletí stoupnout až na 70 dolarů z doposud očekávaných 60 dolarů. Ve třetím čtvrtletí by pak měla vzrůst na 75 dolarů. Morgan Stanley počítá s růstem ceny ropy Brent ve třetím čtvrtletí na 70 dolarů. Bank of America odhaduje, že cena ropy Brent ve druhém čtvrtletí dočasně vzroste na 70 dolarů za barel, napsala agentura Reuters.

Cena ropy Brent se podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka dostala až na 65,68 dolarů za barel, což je nejvyšší úroveň za posledních 13 měsíců. Od začátku roku rostla z 51,46 dolarů o 27,6 procenta. K růstu jí vedle lepšícího se výhledu pro poptávku pomáhá velmi tvrdá zima v americkém Texasu. Ta naprosto zmrazila tamní produkci a všechny operace s ní spojené. Celkově propadla těžba přibližně o 3,5 až čtyři miliony barelů, což je třetina americké produkce. Současně stále pokračují produkční škrty ze strany ropného kartelu OPEC+, kde Saudská Arábie přislíbila dodatečné snížení produkce o jeden milion barelů v únoru a březnu.

„Trh se tak může reálně dostat velmi rychle do převisu poptávky nad nabídkou a podle bankovních domů může být nejvíce utažený od roku 2000. Krátkodobě lze očekávat, že ropa bude pokračovat v růstu, nicméně vyšší ceny budou pro řadu producentů atraktivní a budou chtít prodat co nejvíce suroviny, což opět zvedne nabídku a postupně stabilizuje cenu ropy,“ řekl Hájek ČTK.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 65,34 65,24
New York – NYMEX WTI duben 61,58 62,70

(ČTK)