Zlato (oz) / USD
1 930,88
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy se dál zvyšují, Saúdská Arábie znovu prodloužila těžební škrty

Ceny ropy se dál zvyšují, včera přidávaly na světových trzích asi dvě procenta. Reagují na oznámení, že Saúdská Arábie bude o měsíc déle denně těžit o milion barelů ropy méně. Země, která je největším vývozcem ropy na světě, tak chce podpořit cenu suroviny.

ropa
Ceny ropy se dál zvyšují, včera přidávaly na světových trzích asi dvě procenta. Reagují na oznámení, že Saúdská Arábie bude o měsíc déle denně těžit o milion barelů ropy méně. Foto: iStock

Severomořská ropa Brent kolem 18:30 SELČ přidávala 2,1 procenta a byla těsně pod 85 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst zhruba o 2,4 procenta a pohybovala se kolem 81,40 dolaru za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jíž je Saúdská Arábie členem, a spojenci OPEC včetně Ruska sdružení ve skupině OPEC+, se v červnu široce dohodli na omezení dodávek ropy do roku 2024. Saúdská Arábie sama pak přislíbila další dobrovolné snížení na červenec. Začátkem minulého měsíce tato země uvedla, že prodlouží škrty o další měsíc, aby zahrnovaly srpen. Prodloužení škrtů o další měsíc do září se podle agentury Reuters už všeobecně očekávalo.

Ve středu ceny ropy vystoupaly na tříměsíční maxima. Slabší dodávky a rostoucí poptávka převážily nad obavami, že zvyšování úrokových sazeb a přetrvávající inflace mohou ohrozit ekonomický růst.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 84,95 83,20
New York – NYMEX WTI září 81,37 79,49

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika