Zlato (oz) / USD
2 161,24
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy se dál zvyšují, přispívají k tomu útoky na ruskou infrastrukturu

Cena severomořské ropy Brent dnes poprvé od loňského listopadu překročila 86 dolarů za barel, později ale o část zisků přišla. Ceny podle analytiků v poslední době tlačí vzhůru útoky ukrajinských sil na energetickou infrastrukturu v Rusku. Za celý minulý týden Brent zdražil asi o čtyři procenta.

ropa
Cena Brentu se dnes vyšplhala až na 86,29 dolaru za barel. Foto: iStock

Cena Brentu se dnes vyšplhala až na 86,29 dolaru za barel. Kolem 15:30 SEČ vykazovala narůst přibližně o 0,4 procenta a nacházela se v těsné blízkosti 85,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala půl procenta a pohybovala se blízko 81,50 dolaru za barel.

„Útoky na ruské rafinerie minulý týden vedly u cen ropy k rizikové přirážce dva až tři dolary za barel, která na začátku tohoto týdne zůstává v platnosti, protože o víkendu útoky pokračovaly,“ uvedla Vandana Hariová, která je zakladatelkou analytické společnosti Vanda Insights.

Investiční banka Morgan Stanley kvůli těmto útokům a pokračujícímu omezování těžby skupinou OPEC+ zvýšila odhad ceny Brentu pro letošní třetí čtvrtletí o deset dolarů na 90 dolarů za barel, informuje agentura Reuters. Skupinu OPEC+ tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem.

Pozornost trhu se nyní soustředí na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Předpokládá se, že Fed ponechá úrokové sazby beze změny. Obchodníci nicméně doufají, že banka naznačí, kdy by mohla začít úroky snižovat. Snížením úrokových sazeb by Fed podpořil ekonomiku Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 85,71 85,34
New York – NYMEX WTI duben 81,46 81,04

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika