Zlato (oz) / USD
2 029,32
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy rostou, zotavily se z propadu v předchozí seanci

Ceny ropy rostou, zotavily se z propadu v předchozí seanci. Na trhu přetrvávají obavy z útoků na lodě v Rudém moři. Růst cen však brzdí očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude úrokové sazby snižovat pomaleji, než se původně předpokládalo.

ropa
Ceny ropy rostou, zotavily se z propadu v předchozí seanci. Foto: iStock

Kolem 18:30 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,4 procenta na 82,66 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu přidávala 0,7 procenta a prodávala se za 77,54 dolaru za barel. V úterý ropa Brent a WTI klesly o 1,5 a 1,4 procenta.

Obavy, že snižování úrokových sazeb americkou centrální bankou by mohlo trvat déle, než se předpokládalo, ovlivnily výhled poptávky po ropě. Ekonomové oslovení agenturou Reuters po loňské zprávě o vývoji inflace v USA očekávají snížení úrokových sazeb v červnu.

Nižší úroky by mohly podpořit hospodářský růst, a tím i poptávku po palivech. Spojené státy jsou největší ekonomikou a největším spotřebitelem ropy na světě.

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy zatím pokračuje a útoky Íránem podporovaných Húsíů na komerční plavidla v Rudém moři neustávají i přes odvetná opatření ze strany Spojených států. Od minulého pátku zasáhly drony a rakety v této oblasti nejméně čtyři plavidla.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 82,66 82,34
New York – NYMEX WTI duben 77,54 77,04

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika