Zlato (oz) / USD
1 925,26
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy rostou, Saúdská Arábie a Rusko prodloužily své omezení dodávek

Ceny ropy rostou. Saúdská Arábie a Rusko oznámily další prodloužení dobrovolného snížení dodávek, a to celkem o 1,3 milionu barelů denně, které se tak protáhdnene do konce letošního roku.

ropa
Kolem 17:30 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 1,7 procenta na 90,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 2,1 procenta a prodávala se za 87,38 dolaru za barel. Foto: iStock

Saúdskoarabská státní tisková agentura SPA uvedla, že rozhodnutí Rijádu o prodloužení dobrovolného snížení těžby o jeden milion barelů denně bude každý měsíc přezkoumáváno, aby se zvážilo, zda není potřeba toto snížení prohloubit, nebo naopak těžbu zvýšit.

Rusko uvedlo, že prodlužuje své dobrovolné škrty do konce roku, aby udrželo stabilitu a rovnováhu na trzích s ropou. Tyto škrty jsou nad rámec dohody skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence, v čele s Ruskem.

I když se všeobecně očekávalo, že Saúdská Arábie prodlouží dobrovolné snížení do konce října, a Rusko naznačilo, že také plánuje prodloužit své omezení těžby, prodloužení o tři měsíce je neočekávané, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 90,50 89,00
New York – NYMEX WTI říjen 87,38 85,55

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika