Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy rostou, drží se ale blízko několika měsíčních minim

Náladu na trhu ovlivňují obavy o poptávku kvůli slabším ekonomickým výhledům. Na druhé straně se ale trhy obávají i o dodávky. V poslední dnech se také objevily pozitivní ekonomické údaje z Číny a USA.

ropa
Ceny ropy po počátečním poklesu rostou, drží se však blízko nejnižší hodnoty za několik měsíců. Foto: iStock

Kolem 17:15 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 1,2 procenta na 96,07 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 1,1 procenta na 90,02 USD za barel.

Cena ropy Brent se minulý týden dostala na nejnižší úroveň od února a za celý týden ztratila 13,7 procenta, což byl nejvyšší pokles od dubna 2020. Ropa WTI zlevnila o 9,7 procenta. Pokles cen způsobily obavy z recese, která by zasáhla poptávku po ropě.

„Cenový vývoj v minulém týdnu nenechal nikoho na pochybách, že obavy o poptávku způsobené recesí mají navrch nad obavami o dodávky. Dalo by se dokonce říct, že se vypařila válečná prémie,“ řekl agentuře Reuters analytik firmy PVM Stephen Brennock.

Oba kontrakty na ropu v pátek smazaly část ztrát v reakci na údaje o růstu počtu pracovních míst v USA, který byl vyšší,než se čekalo. USA jsou největším světovým konzumentem ropy. V neděli překvapila trhy také Čína zprávou o rychlejším růstu vývozu, než se čekalo. Čína je největším světovým dovozcem ropy.

Poptávka po benzinu v USA navzdory klesajícím cenám u čerpacích stanic slábne a zásoby rostou. Energetické firmy v USA také minulý týden snížily počet ropných vrtů nejvíce od září. Počet vrtů je považován za ukazatel budoucí těžby.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 96,07 94,92
New York – NYMEX WTI září 90,02 89,01

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika