Zlato (oz) / USD
2 350,76
0,60 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy po slabém týdnu rostou, čeká se na další statistiky o inflaci v USA

Ceny ropy po předchozím slabém týdnu rostou. Čeká se na další statistiky o inflaci ve Spojených státech, které dají americké centrální bance (Fed) vodítko zda a kdy snížit sazby.

ropa
Ceny ropy po předchozím slabém týdnu rostou. Foto: iStock

Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SELČ vykazovala růst o zhruba 0,9 procenta na bezmála 82,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) měla k dobru procento a pohybovala se těsně pod 78,50 dolaru za barel. Objem obchodů je slabý, protože ve Spojených státech a v Británii je svátek.

Brent minulý týden ztratil přibližně dvě procenta a WTI téměř tři procenta. Oslabily poté, co ze zápisu z posledního jednání Fedu vyplynulo, že někteří jeho představitelé by byli ochotni dále zvýšit úrokové sazby, pokud by to uznali za nezbytné pro zkrocení stále vysoké inflace.

V pátek americké úřady zveřejní index výdajů na osobní spotřebu (PCE). Ten je považován za preferovaný ukazatel inflace centrální banky .

Evropská centrální banka (ECB) pravděpodobně začne snižovat úrokové sazby v červnu. V USA se ale investoři chystají na dlouhodobě vyšší sazby, uvedli v pátek analytici Bank of America.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 82,88 82,12
New York – NYMEX WTI červenec 78,49 77,72

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika