Zlato (oz) / USD
2 028,24
1,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy mírně klesají, přetrvávají obavy ohledně situace na Blízkém východě

Ceny ropy se mírně snižují, za jejich poklesem stojí především slábnoucí vyhlídky na brzké snížení úrokových sazeb ve Spojených státech a silnější kurz amerického dolaru. Na trhu nicméně přetrvávají obavy ohledně situace na Blízkém východě.

ropa
Ceny ropy se mírně snižují, za jejich poklesem stojí především slábnoucí vyhlídky na brzké snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Foto: iStock

Severomořská ropa Brent kolem 18:30 SEČ vykazovala pokles přibližně o 0,3 procenta a sestoupila pod 78 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela 0,8 procenta a pohybovala v blízkosti 72 dolarů za barel.

Americký dolar se vyšplhal až na měsíční maximum vůči koši hlavních světových měn. Obchodníci totiž mírní očekávání, že americká centrální banka (Fed) už v březnu zahájí snižování úrokových sazeb. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla snižuje poptávku.

„Trhy s ropou jsou stále citlivé na napětí na Blízkém východě, základním předpokladem však zůstává, že nedojde k žádnému výraznějšímu narušení dodávek ropy,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA.

Na obchodní lodě v Rudém moři už od listopadu útočí šíitští povstalci Húsíové, které podporuje Írán a kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná. Rebelové tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy a že jejich cílem jsou jen lodě, které mají nějakou vazbu na Izrael nebo plují do izraelských přístavů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 77,94 78,15
New York – NYMEX WTI únor 72,10 72,68

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika