Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy kvůli obavám o dodávky výrazně rostou

Ceny ropy na začátku nového týdne výrazně rostou. Ruská vláda nařídila producentům omezit těžbu a válka mezi Ruskem a Ukrajinou nadále zasahuje energetický sektor. To vyvolává obavy o dodávky na trhy.

ropa, cena
Ceny ropy na začátku nového týdne výrazně rostou. Foto: iStock

Ceny ropy letos stabilně rostou, ropa Brent si již připsala téměř 11 procent a americká WTI 12,5 procenta. Podporu cenám ropy poskytuje očekávání, že úrokové sazby v hlavních ekonomikách se do léta sníží.

Moskva podle zdrojů z odvětví nařídila společnostem, aby ve druhém čtvrtletí omezily těžbu ropy, a splnily tak produkční cíl, který počítá do konce června s těžbou devět milionů barelů denně. Tento cíl je v souladu se závazkem země vůči skupině těžařů OPEC+.

K obavám o dodávky přispívají také útoky na ruská energetická zařízení a ukrajinskou energetickou infrastrukturu, a slábnoucí naděje na uzavření příměří v konfliktu v Pásmu Gazy mezi Izraelem a hnutím Hamás, uvedl obchodník NS Trading Hirojuki Kikuawa.

Podle agentury Reuters byla o víkendu vyřazena z provozu při útoku dronu další ruská ropná rafinerie. Je to další oběť série útoků ze strany Ukrajiny, které podle výpočtů agentury Reuters vyřadily tento měsíc celkem sedm procent celkové kapacity rafinerií. Rusko pak minulý týden a o víkendu zaútočilo na ukrajinská zařízení pro produkci a přenos elektřiny, což způsobilo výpadky elektřiny v mnoha regionech.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika