Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ceny ropy kvůli nové variantě covidu-19 klesají nejníže za dva měsíce

Ceny ropy dnes prudce klesají a ocitly se až na nejnižší hodnotě za dva měsíce. Může za to zpráva o nové variantě covidu-19, která vyděsila investory a přispěla k obavám, že v prvním čtvrtletí by se mohl na trhu zvýšit přebytek nabídky nad poptávkou.

Kolem poledne SEČ cena severomořské ropy Brent ztrácela 5,8 procenta a obchodovala se za 77,45 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 6,8 procenta na 73,07 USD za barel. Foto: iStock

Britští vědci považují novou variantu za dosud nejzávažnější. Obchodníci se tak obávají, že by mohla omezit cestování, utlumit hospodářský růst a poptávku po pohonných hmotách.

Investoři také sledují odpověď Číny na rozhodnutí USA uvolnit miliony barelů ropy ze svých strategických rezerv ve spolupráci s dalšími velkými konzumentskými zeměmi. Uvolnění rezerv má pomoci ke snížení cen.

Uvolnění rezerv pravděpodobně v příštích měsících zvýší nabídku na trhu, uvedl zdroj z ropného kartelu OPEC. Pokud by země pokračovaly v uvolňování, mohlo by to znamenat, že v prosinci bude na trhu přebytek 400 000 barelů denně, v lednu se však již zvýší na 2,3 milionu barelů denně a v únoru na 3,7 milionu barelů. To vyvolává nejistotu ohledně dalších kroků skupiny OPEC+, která kromě ropného kartelu zahrnuje i jeho spojence v čele s Ruskem. Skupina má příští týden jednat o další těžbě od ledna, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 77,45 82,22
New York – NYMEX WTI leden 73,07 78,39

(ČTK)